Kiesett a Momentum az EP-ből: úgy végezték, ahogy kezdték
Orbán Viktor és László András leendő fideszes EP-képviselő is értékelte a Momentum eddigi történetét a liberális párt EP-ből való kiesése kapcsán.
A párt azon az egy időközin is elhasalt, amelyen részt vett.
„A Momentum indul a 2026-os választáson. Nemcsak a Fideszt akarjuk lecserélni, hanem a fideszes törzsi mentalitást is le akarjuk váltani” – jelent meg ez a két mondat pár nappal ezelőtt a párt Facebook-oldalán, lila háttérrel, nagy, fehér betűkkel. Azután a kommentben megmagyarázzák, hogy azért döntöttek így, mert nincs más, aki képviselné azokat az értékeket, amelyekben ők hisznek és ami szerintük egy boldog, működő és fejlődő Magyarország megteremtéséhez nélkülözhetetlen.
A mezei közösségioldal-olvasó nem nagyon érti, egy parlamenti pártnak miért kell bejelenteni, aminek egyértelműnek kellene lennie, hiszen elvileg azért alakultak meg, azért működnek, mert választás útján hatalomra szeretnének jutni és megvalósítani a céljaikat. A következő mondat azonban közelebb visz az igazsághoz. Azt írják, „olyan megoldást kell találnunk, ami a kormányváltás esélyéhez hozzátesz, új szavazókat hoz be és már tapasztalt,
de hiteles politikusoknak is megadja az esélyt arra, amiért évek óta dolgozunk: hogy ott legyünk a Holnap Magyarországának a megszületésénél”.
Gyanítható, hogy a lilák ezzel Magyar Péteréknek üzennek, ők is ott vannak még a porondon, és nem is akarnak onnan lelépni, a Tisza Párt ugyanis többször nyilvánvalóvá tette, nem kér a parlamenti ellenzéki pártokból, 106 saját jelölttel vág neki a jövő évi megmérettetésnek. A Momentum szimpatizánsainak jelentős része azonban nagyon rossz ötletnek tartja az indulást, legalábbis ez derül ki a kommentekből (lásd a keretes írásunkat).
A párt valóban nincs olyan állapotban, hogy tényező legyen az ellenzéki oldalon, jelenleg nincs vagy alig van olyan politikusuk, akire érdemes figyelni, érdemes számítani, így a kommentelők szerint csak veszélyeztetik a kormányváltást. Mindez onnan eredeztethető, hogy a Momentum a tavaly júniusi választásokon hatalmas pofont kapott. Míg az előző ciklusban két EP-képviselőjük volt, a mostaniban egy sincs, annak ellenére sem, hogy a párt szerint Donáth Anna és Cseh Katalin elképesztően jó munkát végeztek Brüsszelben és Strasbourgban.
Ezt is ajánljuk a témában
Orbán Viktor és László András leendő fideszes EP-képviselő is értékelte a Momentum eddigi történetét a liberális párt EP-ből való kiesése kapcsán.
De pechjükre az ítéletet nem ők, hanem a választók hozzák meg, s kiszavazták őket.
Kudarc volt az önkormányzati választás is számukra, hiszen nem kerültek be a legfontosabb testületbe, a Fővárosi Közgyűlésbe, s legfeljebb azzal vigasztalhatják magukat, hogy szereztek néhány polgármesteri pozíciót, többek között Zuglóban és Terézvárosban. Az addig kvázi megváltóként fellépő Donáth Anna – akinek valóban voltak elképzelései a világról és Magyarországról és leginkább arról, miért kellene Gyurcsány Ferencnek kivonulnia a közéletből – távozott az elnöki posztról, azóta sem nagyon lehet hallani felőle.
Júliusban Tompos Márton „korrupcióvadászt” választották meg a helyére, akibe talán még annyi karizma sem szorult, mint korábbi elődjébe, Gelencsér Ferencbe, ami már-már kuriózumnak tekinthető.
Ezt is ajánljuk a témában
Az új elnök kevesebb beszédet, több cselekvést ígér.
Jellemző, hogy amikor január 10-én az ATV Egyenes beszéd című műsorában a riporter megkérdezte Tompost, milyen eredményeket ért el a párt az elmúlt hónapokban, a politikus azt említette meg sikerként, hogy sikerült felszámolni a három vármegyére és négy településre kiterjedő illegális gumilerakatot és meggyanúsították az ügyben Rogán Antal államtitkárának a testvérét.
Nyilván rendkívül fontos, hogy véget érjenek az ilyen környezetszennyező akciók, s megbüntessék a felelősöket,
de ha egy kormányra készülő pártnak ez a legnagyobb sikere az utóbbi időkben, az elég vérszegény produkció.
Bizonyíthattak volna az időközi választásokon, de a legfontosabbakon nem szálltak ringbe. Amikor ugyanebben az adásban Rónai Egon arról faggatta Tompost, hogy Dombóváron miért nem indultak, a pártelnök azt válaszolta, ott érdemes részt venniük, ahol van egy jó csapatuk és jó jelöltjük, ilyen például Veszprémben Csóri Péter – jelentette ki.
Kapcsolódó vélemény
De nem javaslom, hogy bárki ebből akarja kiolvasni, hogyan állnak a pártok 2025 elején és mi lesz majd 2026 tavaszán az országos választáson.
Ehhez képest a múlt vasárnapi veszprémi időközi önkormányzati választást nagy fölénnyel nyerte a Fidesz – csaknem 9 százalékponttal előzték meg a második helyezettet –, a momentumos politikus pedig mindössze 7,63 százalékot kapott, még a kutyapártos is rávert csaknem 4 százalékpontot. Erre az eredményre tehát olyan nagyon nem lehetnek büszkék.
Ezt is ajánljuk a témában
A kormányzópártok magabiztos győzelmet arattak.
Ugyanakkor nézegetik a további időköziket – folytatta Tompos –, van a III. kerületben és lesz a VIII. kerületben. Ez azért volt felettébb furcsa megjegyzés, mert Óbudán az interjú után pár nappal tartották meg a voksolást, tehát a beszélgetéskor már régen nyilvánvaló volt, hogy nem indulnak, holott talán célszerű lett volna, hiszen a nyilatkozatok szintjén ők is elhatárolódtak a korrupciós ügyektől. Nekik is kínos az, ami a III. kerületi önkormányzatban történik.
Ezt is ajánljuk a témában
Malinás Sándor lapunknak hangsúlyozta: ez a győzelem azért is különleges, mert jó ideje nem sikerült ebben a körzetben kormánypárti jelöltnek nyernie.
Józsefvárosból pedig nem érkezett olyan hír, hogy megüresedett volna egy képviselői hely, és a választási szervek hivatalos honlapján sem szerepel, hogy voksolásra készülnének.
A Momentum egyébként vidéken mindig jóval gyengébb volt, mint a városokban, ennek ellenére Ajkán sem méretik meg magukat január 26-án vasárnap.
Mindezek fényében – továbbá mert a legutóbbi IDEA-felmérés szerint 1 százalékon állnak – merész vállalkozásnak tűnik, hogy kevesebb mint másfél évvel a parlamenti választás előtt határozottan kijelentik, azon részt vesznek. Persze nyilván nagyon nem mindegy az sem, milyen módon: egyedül vagy valakivel összefogva, indítanak-e mind a 106 egyéni választókerületben politikust vagy lesz valamilyen koordináció, s hogy milyen a viszonyuk a legnagyobb ellenzéki formációval. Mert az, hogy „támogatják a Tiszát abban a törekvésében, hogy leváltsa a Fideszt”, valamint, hogy „nyitottak az együttműködésre” – ezek a semmitmondó állítások szintén a pártelnöktől származnak – jelen pillanatban édeskevés.
Ezt kommentelték a Momentum hívei
„Hagyjuk már! Ha az ország érdekeit nézik a jelenlegi pártok, akkor hagyják 1-1-ellen a Fideszt és a Tiszát! Minden egyéb szöveg csak hablaty! Ha Magyarország és az emberek fontosak ezeknek a kis pártoknak, akkor lépjenek egyet hátra és.... már megmutatták, hogy semmit nem tudnak elérni!”
„A szavazók már rájöttek, hogy felesleges indulnotok (a pártoknak általában egy kis késéssel szokott csak sikerülni ez) nálatok joggal lehetett bízni abban, hogy sikerül meghaladni a saját buborékotokat. Úgy tűnik, ez mégsem sikerült. Sebaj, azért még az egy százalék meglehet és akkor már legalább a támogatást nem kell visszaadni.”
„Minek? Akkor ti most tulajdonképpen kormányváltást akartok? Vagy csak a havi több milliós fix parlamenti fizetés lebeg a szemeitek előtt? Az emberek elmondták júniusban, hogy kormányváltást akarnak. Ezt ti most konkrétan csak szabotáljátok.”
„Kár, hogy hiányzik, hozzá az erő! Olyan alacsony a támogatottságotok, hogy így fentiek csak üres szavak.”
„Szavaztam is rátok eddig, de be kéne látni, hogy ami nem megy, azt nem kell erőltetni. Én beláttam.”
„Rossz döntés. Lelketek rajta.”
„Szomorú vagyok, hogy ezt a következtetést vontátok le. Volt esélyetek. Szavaztam rátok. Nem sikerült! Talán most egy időre háttérbe kellene vonulni és hagyni, hogy valaki egy az egyben megpróbálja leváltani ezt a rendszert. Ha, nektek tényleg fontos a jövőnk, ezt kellene tennetek és ha sikerült, utána építhetünk egy plurális demokráciát amiben nektek is van helyetek. u.i. kérlek, ne gyertek azzal, hogy akkor össze kell fogni, mert bárkivel is fogunk össze a régi pártok közül, az miatt több szavazatot bukunk mint amennyit nyerünk.”
Nyitóképünk: Mandiner-infografika